خانه > خبرگزاری انجمن > همکاری اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت با سازمان جهانی بهداشت

ایران به لحاظ دستیابی شیوه های نوین درمانی سلامت دهان و دندان در جایگاه مناسبی در بین سایر کشورها قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی( وب دا)؛ رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سمینار دو روزه کشوری سلامت دهان و دندان که در شهرکرد برگزار شد از همکاری این اداره با سازمان بهداشت جهانی از سال ۲۰۱۰ خبر داد و افزود: این همکاری موجب انجام اقدامات موثر و زیربنایی در زمینه بهداشت دهان و دندان شده است.

دکتر محمد حسین خوشنویسان، ارائه آموزش به بیش از ۳۰۰ دانشجو، پذیرش ۲۵ دندانپزشک در مقطع PHD ،‌انجام تحقیقات کاربردی بر اساس یافته های علمی، ‌ارائه ۶۰ مقاله علمی- پژوهشی، برگزاری جلسات با حضور نمایندگان کشورهای منطقه، برگزاری کارگاه تربیت مربی با حضور ۲۰۰ نفر و تهیه کتاب مرجع برای کل رشته های دندانپزشکی را از جمله اقدامات این اداره در طول ۴سال همکاری با سازمان بهداشت جهانی عنوان کرد.

وی، استفاده از گروه های بومی و ورود آنان به سیستم دولت برای پوشش برنامه های پیشگیری و آموزشی برای ارتقاء بهداشت دهان ودندان را از سیاست های جدید وزارت بهداشت اعلام کرد.

دکتر خوشنویسان افزود: بیماری های دهان و دندان زمینه ابتلاء به سایر بیماری ها مانند دیابت، سرطان، ‌بیماری های تنفسی و گوارشی، زایمان زودرس در خانم ها  و بیماری های  قلبی و عروقی می شود.

براساس این گزارش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد نیز در این سمینار گفت: ایران به لحاظ دستیابی به علوم پزشکی و شیوه های نوین درمانی در جایگاه مناسبی در بین سایر کشورها قرار دارد اما متاسفانه  وضعیت بهداشت دهان و دندان شایسته مردم نبوده و نیازمند توجه بیشتر به این مقوله است.

دکتر مرتضی هاشم زاده اظهار امیدواری کرد: برگزاری این همایش زمینه ساز اتخاذ تصمیمات موثر جهت بهبود شاخص سلامت دهان و دندان در سراسر کشور به ویژه مناطق کمتر برخوردار شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد خاطر نشان کرد: در سال های گذشته بهداشتکاران در روستاها به  آموزش مباحث پیشگیری و رعایت بهداشت دهان و دندان می پرداختند که این امر ضمن ارتقاء سطح آگاهی مردم ، موجب  کاهش آمار مراجعه به مراکز دندانپزشکی می شد لذا تقویت تربیت بهداشتکاران در اسرع وقت می تواند موثر باشد.

سمینار کشوری سلامت دهان و دندان با حضور رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت،‌ رییس و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، مسئولین واحد بهداشت دهان و دندان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور صبح امروز در سالن همایش های ابن سینای مجتمع رحمتیه آغاز به کار کرد.